Plakātu konkurss „Uzmanību – bērns! Nesmēķē tuvāk par 10 metriem!”

Slimību profilakses un kontroles centrs kampaņas „Izvairies no smēķētāja!” ietvaros rīkoja plakātu konkursu „Uzmanību – bērns! Nesmēķē tuvāk par 10 metriem!”. Konkursa mērķis ir aktualizēt pasīvās smēķēšanas kaitīguma tēmu un veicināt aktīvu bērnu un jauniešu rīcību, nekļūstot par pasīvās smēķēšanas upuriem, bet apzināties savas tiesības uz no tabakas dūmiem brīvu vidi.  Skolēniem vajadzēja izveidot plakāta maketu, kas mudinātu pieaugušos nesmēķēt bērnu klātbūtnē.

Mūsu skolā konkursā aktīvi iesaistījās 8.a, 8.b, 8.c 9.a, 9.b, 9.c, 10.a, 10.b, 10.c un 6.c klases. Vizuālās mākslas skolotājas vadībā klasē tika veidoti plakāti un labākie tika aizsūtīti konkursam. Darbus vērtēja žūrija 8 cilvēku sastāvā un par tiem varēja arī balsot.  No mūsu skolas īpaši tuvu uzvarētājiem (pēc žūrijas vērtējuma – 6 žūrijas dalībnieku balsis no 8) bija 6.c klase.

Skolēnu veidotie plakāti (saite).

Ineta Abricka, veselības mācības skolotāja

 

Konkurss „Īsto Ameriku meklējot!"

Am 1 mazs21.12.2015.

17.decembrī 2015.gadā Ārlietu Ministrijā valsts sekretāra vietnieks–politiskais direktors Eduards Stiprais kopā ar Dienvidamerikas ekspedīcijas dalībniekiem, motociklistiem Mārtiņu Silu un Andžu Ūbeli, apbalvoja konkursa „Īsto Ameriku meklējot!” uzvarētājus.

Konkursā „Īsto Ameriku meklējot!”, kurā piedalījās 77 komandas no dažādām Latvijas skolām, tika apbalvoti 70 skolēni no 10 Latvijas skolām par oriģinālākajiem uzdevumiem, kas motociklistiem būs jāveic ekspedīcijā Dienvidamerikas kontinentā no 2016. gada janvāra līdz martam. Uzvarētāju vidū bija arī LPĢ 9.b klases skolnieces – Aija Boroduļina un Valērija Abakšina (sk. R.Balode).

Ludzas pilsētas ģimnāzijas skolēniem tā jau ir otrā uzvara, jo par pirmā konkursa „Atklāj man Āfriku” laureātu kļuva Edvīns Mekšs. Skolēnu sastadītais ceļojuma maršruts un pardzīvotie piedzivojumi Āfrikā tika apkopoti grāmatā ”Vēstules no Āfrikas”.

Amerikas ekspedīcijas laikā motociklisti viesosies 7 Dienvidamerikas valstīs – Argentīnā, Čīlē, Paragvajā, Bolīvijā, Peru, Ekvadorā un Kolumbijā, un viņu gaitām būs iespēja sekot ekspedīcijas Facebook lapā “Two Wheels Tutors”.

Renāte Balode, ģeogrāfijas skolotāja

 

Ciemos PII “Pasaciņa”

Ciemos pii14.12.2015.

8.decembrī 4.a un 4.b klases skolēnu grupa devās ciemos pie sagatavošanas grupas audzēkņiem PII “Pasaciņa”. Kopīgi tika izgatavots Ziemassvētku rotājums – rūķītis. Mazie draugi bija ļoti centīgi un ar uzdoto darbu tika veiksmīgi galā. Gandarīti palika visi- mēs, skolotājas Marija un Skaidrīte, 4.klašu skolēni, sagatavošanas grupu audzēkņi un viņu skolotājas Ligita un Aija.

Sadarbība ar Ludzas PII turpināsies visa gada garumā.

M.Bogomola, direktora vietniece izglītības jomā

 

Mūsu čaklie lasītāji tiekas ar pasaulslavenu rakstnieku

Greg mazs11.12.2015. 

8. un 9.decembrī Rīgā ieradās pasaulslavenais populārās bērnu un pusaudžu grāmatas “Grega dienasgrāmata” autors Džefs Kinnijs.  Grega dienasgrāmata tulkota 60 valodās, izdota miljonos eksemplāru visā pasaulē, arī Latvijā. Tikko iznākusi un jau latviski iztulkota un izdota dienasgrāmatas desmitā daļa. Džefs Kinnijs šogad devās tūrē pa 15 pasaules lielākajām pilsētām. Viņš pabija Pekinā, Ņujorkā, Londonā, Losandželosā … . Liels gods bija Latvijas jaunajiem lasītājiem, jo Džefs Kinnijs  atbrauca arī uz Rīgu.

Lai varētu nokļūt uz tikšanos ar rakstnieku, kas notika Nacionālajā bibliotēkā, bērniem pašiem bija jāuzzīmē plakāts ar komiksu, jāizstrādā zinātnisks darbs, jāuzraksta darba anotācija, tā jāpārtulko arī angļu valodā. No katras bibliotēkas varēja iesniegt tikai vienu darbu.  Svarīgajam pasākumam gatavojās arī mūsu skolas bibliotēkas komanda – tapa interesanti darbi (pašlaik tie apskatāmi LPĢ bibliotēkā). 9.decembrī ceļā uz Rīgu devās vesels autobuss: 32 novada jaunie lasītāji, tostarp arī no mūsu skolas. Gaismas pils pirmajā stāvā pulcējās ap 700 Grega fanu no visas Latvijas.

Džefs Kinnijs izrādījās jauns un jautrs vīrietis, kurš prot interesanti stāstīt, atbildēt uz jautājumiem.  Interesanti, ka savas daiļrades sākumā viņam nemaz tik veiksmīgi neklājās. Pirmās karikatūras nepiekrita publicēt pat žurnālā.  Tomēr vēlāk sākās galvu reibinoša karjera. Pašlaik viņu pieskaita pasaules 100 ietekmīgākajām pasaules personībām.  Jautājumus varēja uzdot katrs, kuram uzsmaidīja veiksme: iekrita rokā uz labu laimi mestais mikrofons.  Jautājumu uzdeva arī mūsu Atis Austris Kalvītis. Pasākumu filmēja operatoru grupa no ASV. Uzņemtos materiālus izmantos dokumentālos sižetos, ko rādīs visā pasaulē.

Lielākais dārgums – kartīte ar autogrāfu bija kā balva katram dalībniekam. Dažiem izdevās iegūt arī ierakstu grāmatā. Apbalvoto 10 plakātu vidū mūsējo darbi nebija, bet šoreiz tas nebija svarīgākais. Bērni bija ieguvuši iespēju tikties ar pasaules mēroga zvaigzni.

Paldies pedagogiem un bibliotekāriem, kuri palīdzēja sagatavoties konkursam: Elitai Romanovskai, Ingai Mikučai, Līgai Arcihovičai, Lailai Budrevičai!

Vanda Žulina, latviešu valodas un literatūras skolotāja

 

09.12.2015. No 24.novembra līdz 4.decembrim skolā darbojās "Drosmes kaste" - akcija, kuras laikā ziedojām rotaļlietas  Bērnu slimnīcas onkoloģiskās nodaļas bērniem Rīgā. Esam saņēmuši pateicību par paveikto.

Drosmes kaste m

 
Sergejam Jeseņinam 120

Jesenin m 01.12.2015. 

„Ir kaut kas, ko es mīlu vairāk... Tā ir māksla." /Sergejs Jeseņins/

1.decembrī Ludzas pilsētas ģimnāzijā skanēja Jeseņina dzeja, literāri muzikālā kompozīcija bija vidusskolēnu veltījums izcilajam krievu dzejniekam Sergejam Jeseņinam  120 gadu jubilejā. Ģeniālais dzejnieks nodzīvoja īsu, bet spilgtu, krāsainu, pretrunu pilnu dzīvi.

 Jeseņina dzejai piemīt magnētisks spēks, tai raksturīgs smalks lirisms, šī dzeja joprojām silda cilvēku sirdis un dvēseles. Tā notika arī šoreiz. Sergeja Jeseņina dzejas skaistumu atklāja vidusskolēni. Dzeju lasīja: A.Golubova (10.a), D. Laganovska (10.c), L.Ločmele (11.a), R. Filimonovs (12.a), V. Borhova, D.Butrima, R. Germovs(12.b). Liriskās dziesmas skanēja E. Vasiļonokas, A. Pavlovskas, J. Bules un M.Dergačevas  (12.a) izpildījumā, L.Romancānes un A.M. Kravales (11.a)  ģitārspēles pavadījumā.  Skatītāji varēja sekot līdzi notiekošajam,  vērojot  videoprezentāciju. Par pasākuma tehnisko pusi rūpējās R. Isakovičs (10.c)

Skatītājus priecēja pasākuma vadītāju  V.Kovaļenko (10.c) un M. Lapšova (12.b) sniegums. Skolēniem palīdzēja sagatavoties skolotājas: L. Krokša, Dz. Razumejeva, Ž. Dukaļska un I. Vorza.

Žanna Dukaļska, Svešvalodu skolotāju MK vadītāja

 

Ģimnāzijas folkloristiem tagad ir cītara

Citara 30.12.2015.

Ludzas pilsētas ģimnāzijas mūzikas skolotāja un folkloras kopas vadītāja Karīna Demko –Senkāne pērngad uzrakstīja projektu novada mazo kultūras projektu konkursam.  Projekta mērķis – turpināt skolā iedzīvināt tautas mūzikas tradīcijas un iegādāties folkloras kopai cītaru. Iecere tika atbalstīta, un šogad kopas uzstāšanos jau kuplina cītaras skanējums.

Cītaru izgatavoja tautas mūzikas instrumentu meistars Gunārs Igaunis. Interesanta izvērtās tikšanās ar meistaru viņa darbnīcā.  Katrs folkloras kopas dalībnieks varēja paspēlēt uz kāda no instrumentiem un klausīties instrumentu savdabīgajā skanējumā.  Darbnīcā visi kopā izdziedāja pazīstamākās tautas dziesmas. Tas abpusēji bija patīkams piedzīvojums.

Projekta noslēgumā skolā rīkots folkloras sarīkojums. Uz to tika aicināti sākumskolas audzēkņi un skolotāji, koncerta dalībnieku vecāki. Galvenā doma – parādīt, kā tautas gudrības tiek pārmantotas no paaudzes paaudzē. Uzstājās viesi – Zvirgzdenes folkloras kopa “Saime”, skolas deju kolektīvs “Žiks”, protams, skolotājas Karīnas vadītā folkloras kopa.  Pēc tam, kad visi noskatījās fragmentu no slavenās Streiča filmas “Cilvēka bērns”, kinokadri atdzīvojās. Boņa lomā lieliski iejutās Armands Oščenkovs, muzikanta Izidora lomā – skolotāja Karīna.

Paldies visiem, kas atbalstīja pasākumu: Ludzas Amatnieku centram un projekta darba grupas skolotājiem.  Koncerts izskanēja, bet palika ne rikai labas atmiņas, bet arī projekta taustāmais ieguvums – cītara. 

Vanda Žulina, latviešu valodas un literatūras skolotāja

 

25.11.2015. Esam saņēmuši pateicību par piedalīšanos starptautiskajā izglītības akcijā "Pasaules lielākā mācību stunda"

ps 2015 m 

20.11.2015.

Veltijums Latvijai Nosvinēta Latvijas Republikas 97. dzimšanas diena. Neliels ieskats, kā skolā aizvadījām šo svētku nedēļu - fragmenti no svētku akcentiem kabinetos, skolēnu veltījuma Latvijai klases pasākumos un darbos:

 

 

Skolēnu labie darbi Labo darbu nedēļā

Lab darbi 20156.a klase 14.oktobrī klases skolēni ziedoja mantas dzīvnieku patversmei.

15.oktobrī divi 10.a klases skolēni – Justs Batņa un Elmārs Kozačkovs sakrāva malku pensionāram. Savukārt pārēji 10.a klases skolēni kopā ar 6.a klasi sakopa aizsaulē aizgājušo skolotāju kapa vietu un Brāļu kapus. Patiesi jauks darbaudzināšanas pasākums pēctecības un pārmantojamības kontekstā, kad lielais skolnieks strādā ar mazo pārī (tas vairo atbildības sajūtu, izkopj darba iemaņas, pilnīgo zināšanas). Protams, 6.a klases skolēniem vēl daudz kas jāmācās, bet pieredze, strādājot ar vecāko klašu audzēkņiem, ir superīga.

8.a klase jau oktobra sākumā palīdzēja novākt dārzu kādai Ludzas pensionārei. Darbu veica tie, kuri paši to vēlējās. Esam gatavi palīdzēt kādam arī turpmāk.

8.b klases divas meitenes palīdzēja mājas darbos (uzkopt istabas, izmazgāt traukus) vientuļai Ludzas pensionārei.

9.c klases viens skolēns atbalstīja dzīvnieku patversmes iemītniekus, četri skolēni un audzinātāja grāba lapas pie baznīcas, kā arī ziedoja rotaļlietas Bērnu slimnīcas onkoloģijas nodaļas pacientiem.

10.a klases skolēni 14. oktobrī ziedoja mantas dzīvnieku patversmei.

10.b klase gāja pie pensionāra un palīdzēja saimniecības darbos, dzīvnieku patversmei nodeva segas.

10.b un 10.c klases meitenes gāja pie pensionāra, kurš no palīdzības uz to brīdi atteicās, bet labprāt parunāja par dzīvi. Izrādās – komunikācija veciem un vientuļiem cilvēkiem arī ir ļoti svarīga. 10.c klases zēni no Pildas palīdzēja salikt malku kaimiņienei.

Kādai ludzānietei pie mājas divas kļavas pilnas ar lapām. 11.a klase nolēma, ka nav nozīmes ielikt ķeksīti par maznozīmīgu darbu Labo darbu nedēļas laikā, bet sagrābt un nest lapas uz dārza tad, kad tās būs nokritušas. Tad arī būs jēga skolēnu darbam.

11.b klases skolēni apkopa bijušā skolotāja Riharda Kārkla kapavietu, sarunāja brīvlaikā palīdzēt dārza darbos kādai ģimenei Lauku šķērsielā, savāca netīrumus Dunakļu ezera krastā.

12.a klase ziedoja rotaļlietas Bērnu slimnīcas onkoloģijas nodaļas pacientiem.

 

Muzejā atklāta renovētā rija

11.11.2015.

Mārtiņdienā Ludzas novadpētniecības muzejā  notika renovētās rijas atklāšanas svētki. Rija ir ne tikai apskatāma, bet arī funkcionāla. Visi darbarīki, kas te atrodas, reāli darbojas.  Rijā kuras krāsns, kaltējas labība, ir visi linu apstrādes mehānismi.

Atklāšanas dienā sveica celtniekus, restauratorus, visus, kuri pielikuši roku, lai muzejā būtu par vēl vienu interesantu objektu vairāk. Starp tiem, kuri saņēma pateicības, bija arī trīs mūsu skolēni: Kristiāna Kopeka, Laura Līvmane un Edijs Iļjenkovs. Viņi vasarā strādāja pie rijas darbarīku sakārtošanas, to atjaunošanas.

 

Devītie dziedāšanas svētki ģimnāzijā

Tdz 1Tdz 205.11.2015.

Sagaidot Valsts svētkus, skolā jau devīto gadu tiek rīkoti dziedāšanas svētki, kuros uzstājas visas klases – piedalās visi skolēni.  Katra klase gatavo savu priekšnesumu, domā par tērpiem, šova elementiem, parasti jau vismaz mēnesi pirms koncerta sāk mēģināt. Šā, Krišjāņa Barona jubilejas gada, svētku tēma – tautasdziesmas.  Notika trīs koncerti. Pirmoreiz uz vienu no tiem tika aicināti arī skolēnu vecvecāki.  Interese bija liela, tāpēc turpmāk plānots visos koncertos aicināt par klausītājiem arī vecākus.

Šogad netika noteikti labākie kolektīvi, jo visas klases gatavojas cītīgi, bet vokālo spēju līmenis var būt atšķirīgs.  Nākamgad jubileja – X Ludzas pilsētas ģimnāzijas dziedāšanas svētki. 

Vanda Žulina, latviešu valodas un literatūras skolotāja

 

Pasaules sirds diena

Vesela sirds05.11.2015.

Ludzas pilsētas ģimnāzija šogad piedalījās Pasaules sirds dienā, aktīvi iesaistoties – organizējot divas mācību stundas 10.a, b, c klasei. Pirmajā stundā skolēni noskatījās izveidotu prezentāciju „Fakti par sirdi”, izvērtēja uztura pamatprincipus, lai sirds būtu vesela. Izvērtējot viņi rakstīja, kurus no tiem ievēro, kurus neievēro un kāpēc neievēro, kā arī izdarīja secinājumus par savu uzturu. Lasot skolēnu izvērtējumus, secinu, ka ļoti daudzi uzturā nelieto zivis, jo negaršo, šobrīd skolēni arī nelasa, kas rakstīts uz etiķetes. Taču pārsteidza tas, ka daudzi vidusskolēni daudz lieto uzturā augļus un dārzeņus. Skolēni iepazinās ar 100% veselas sirds 8 noteikumiem, un tie tika grupēti divās daļās:

  • Jūsuprāt, cilvēkiem viegli ievērot šādus ieteikumus…
  • Jūsuprāt, cilvēkam grūti ievērot šādus ieteikumus…

Skolēni domā, ka visgrūtāk mūsdienu cilvēkam ikdienā izdzert 2l šķidruma, mazāk stresa, un daudz svaiga gaisa. Toties, viņuprāt, viegli ievērot šādus ieteikumus - uzturā lietot daudz svaigu dārzeņu un augļu, atteikties no kūkām un cigaretēm, ēst mazāk treknu gaļu un vairāk kustēties.

Otrajā mācību stundā uzmanība tika pievērsta sirds un asinsvadu slimībām (SAS), to simptomiem un sekām. Uzsvars tika likts uz insulta un infarkta simptomiem un atpazīšanu. Skolēni grupās izspēlēja arī situācijas - atpazina slimību, izpildot testu ”ĀTRI!” un izsauca Neatliekamo medicīnas palīdzību. Stundas beigās veica izvērtējumu un viedokli:

  • Ko uzzināja?
  • Kas pārsteidza?
  • Vai ir nepieciešama šāda akcija un kāpēc?

Skolēni uzzināja kā atpazīt un pārbaudīt sirds slimības -infarktu un insultu, ka dzīvesveids var stipri ietekmēt sirds veselību, ka sirds slimības ietekmē uzturs.

Dagnija raksta “Es uzskatu, ka ir ļoti labi zināt dažādu slimību simptomus un sekas pat manā vecumā, lai palīdzētu cilvēkiem.”

Vidusskolēnus pārsteidza, cik trausla ir cilvēka veselība, ka no aterosklerozes var nomirt, ka vairāk kā 50% nāves gadījumu ir saistīti ar sirds un asinsvadu slimībām, ka cilvēks var pārdzīvot mikroinsultu.

Daži viedokļi par akcijas nepieciešamību:

„Šī akcija ir nepieciešama , lai cilvēki sāktu domāt par savu sirds veselību jau laicīgi, sekotu savam dzīvesveidam. Aizdomājos par savu uzturu.”

„Vajadzīga, lai cilvēki sekotu savai veselībai un zinātu sirds slimību simptomus un rīcību.”

„Nepieciešama, lai informētu citus cilvēkus un iemācītu atpazīt sirds un asinsvadu slimības.”

„Tāda kampaņa ir vajadzīga, lai samazinātu miršanas gadījumu skaitu, saistītu ar sirds slimībām.”

„Tāda kampaņa ir nepieciešama, lai zinātu kā rīkoties noteiktajā situācijā, ja pēkšņi, veikalā kādam cilvēkam kļūst slikti. Skolēni var uzzināt, kādas ir sirds slimības, kādi faktori tās ietekmē, kādi ir slimību simptomi un kā no tiem izvairīties.”

„Šāda kampaņa ir nepieciešama, jo tā ir laba iespēja pārbaudīt savu sirds veselību, uzzināt par sirds slimību draudiem.”

„Jā, ir nepieciešama, lai samazinātu mirstību, saistītu ar sirds slimībām, jo sirds slimības parādās ar gadiem, un ir jāsāk aizdomāties jau laicīgi.”

Paldies par iespēju aktīvi iesaistīties Sirds dienai veltītajā akcijā, par interesantiem un daudzveidīgiem materiāliem, infografikām, plakātu un uzlīmēm. Uzskatu, ka ļoti vērtīgi šādu informāciju sniegt un uzzināt vidusskolēniem.

Ineta Abricka, bioloģijas un veselības mācības skolotāja

 

Tikšanās ar skolas absolventi Mariju Vorkali

Vorkale m02.11.2015.

2.oktobrī skolā ciemojās mūsu absolvente Marija Vorkale - māksliniece, kura zīmē mandalas. Tikšanās laikā ar skolēniem, māksliniece pastāstīja, ka radot mandalas viņai patīk atslēgties no reālās pasaules, cilvēkiem un notikumiem un doties “vizuālajā kosmosā”, uzņemt kontaktu ar visumu. Mandalu radīšanas process māksliniecei ir spontāns un instinktīvs, vienlaicīgi ieejot tādā kā meditatīvā stadijā.

Māksliniece skaidroja, ka mandalas sākas no centra, no viena punkta, no dievišķās mīlestības avota un pārvēršas aplī. Aplis ir Dieva mājvieta. Tam nav ne sākuma, ne gala. Mandalas ir dievišķās enerģijas ģeometriskie simboli, kas rada pozitīvu lauku un piepilda telpu ar Dieva klātbūtni.

Ir cilvēki, kuri mandalas zīmē, lai atbrīvotos. Māksliniece, zīmējot mandalu, gūst vizuālu baudījumu. “Zīmējot mandalas, es atrodu atbildes uz sarežģītiem dzīves jautājumiem “sarunājos ar Visumu”. Ja prāts ir tukšs, tu vari uzdot jautājumu un tev caur darbu atnāk atbilde. Tam var ticēt vai neticēt, bet ir cilvēki, kas to tik tiešām ir piedzīvojuši, un viņi zīmē regulāri”, pastāstīja Marija Vorkale.

Tikšanās reizē māksliniece skolai uzdāvināja 50 mandalu kolekciju, kuru var apskatīt vizuālās mākslas kabinetā.

Inga Mikuča, vizuālās mākslas skolotāja

 

Pasaules lielākā mācību stunda Ludzas pilsētas ģimnāzijā

Pas st20.10.2015.

o 28.septembra līdz 4.oktobrim vairāk nekā simts valstīs vienlaicīgi norisinājās starptautiskā izglītības akcija ”Pasaules lielākā mācību stunda”. Akcijā tika aicināti piedalīties skolotāji un 8-14 gadus veci skolēni, izstrādājot un īstenojot stundas plānu veltītu globālajiem mērķiem, tajos akcentētajiem izaicinājumiem un risinājumiem, kā arī daloties ar paveikto, iesniedzot stundu plānu un foto/video reportāžu akcijas koordinatoriem Latvijā.

Pasaules lielākā mācību stunda ir daļa no kampaņas “Projekts – Ikviens” (Project Everyone), ko atbalsta UNICEF, UNESCO u.c. ANO aģentūras.

Pasaules lielākajā mācību stundā aktīvi un radoši iesaistījāmies arī mēs- Ludzas pilsētas ģimnāzijas 2.-8.klašu audzēkņi un viņu pedagogi. Kopā tika domāts par dažādām tēmām: latviešu kultūrmantojuma saglabāšanu un Dziesmu svētku tradīciju kopšanu, vides aizsardzību un globālo atbildību, veselīgu dzīvesveidu un rūpēm par savu veselību, toleranci savstarpējās attiecībās. Gatavojot mācību stundu, pedagogi iedvesmojās no “UNESCO Latvijas dārgumiem” un iepazinās ar sagatavotajiem mācību stundu plāna paraugiem, kas pieejami www.skolas.unesco.lv. Pasaules lielāko mācību stundu kuplināja un savā pieredzē dalījās I.Taukača, I.Misāne, I.Krūze, R.Bogomola, S. Pule, Ž.Dukaļska, L.Batņa, K.Demko-Senkāne, Inta Žeikare, Ž.Dukaļska, V.Kuprevičs.

Latvijā šo akciju koordinēja Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrija un UNESCO Latvijas Nacionālā komisija. Tajā piedalījās 50 skolas no visas Latvijas.

Laila Budreviča, direktora vietniece izglītības jomā

 

Tikšanās ar dzejnieci Leontīni Apšenieci

Apsen maza03.10.2015.

5.septembrī sadarbībā ar skolas un Ludzas pilsētas bērnu bibliotēku Ludzas pilsētas ģimnāzijas 2.-4.klašu skolēniem notika īsta dzejas stunda. Tā bija tikšanās ar iemīļoto bērnu dzejnieci un dziesmu tekstu autori Leontīni Apšenieci.

Leontīne Apšeniece Akula dzimusi 1939. gada 15. janvārī Balvu rajona Bērzpils pagasta "Javeniekos" Bronislavas un Jāzepa Apšenieku ģimenē kā ceturtais bērns, kur viņas bērnības pļavā „skudras un sienāži ganās, klusi smilgas san vējā un zilie zvaniņi zvana”. Beigusi Bērzpils vidusskolu, tad Rīgas 3.medicīnas skolu. Pēc profesijas mediķe. Ilgus gadus strādājusi par ārsti, feldšeri. Strādājusi arī par bibliotekāri. Dzeju Leontīne Apšeniece Akula sākusi rakstīt 1989.gadā.

Dzejniecei ir iznākušas vairāk kā 20 bērnu dzejoļu grāmatas un vairāki diski ar dziesmām, kas sakomponētas ar Leontīnes Apšenieces vārdiem.

Ludzas bērnu bibliotēkas bibliotekāre Ilga Kaupuža bija sagatavojusi dzejnieces grāmatu izstādi. Skolēni, gaidot tikšanos, bija izveidojuši Leontīnes Apšenieces dzejoļu ilustrāciju stendu.

Tikšanās sākās ar mūsu skolēnu, kuri skandēja Leontīnes Apšenieces dzejoļus, uzstāšanos. Tad savu dzeju izjusti, tēlaini lasīja pati autore. Viņa iesaistīja aktīvā darbībā arī bērnus – skolēniem nācās sadomāt atskaņas, kustēties atbilstoši dzejoļa noskaņai, tēlot vilkus, mežu, pat stabus.

Bērni uzdeva dzejniecei dažādus jautājumus, piemēram, - Kura ir dzejnieces vismīļākā grāmata? Kā rodas viņas grāmatas nosaukumi? Vai citus dzejniekus Apšeniece neuzskata par saviem konkurentiem? Uz pirmo jautājumu dzejniece atbildēja šādi: Kā mātei vienādi mīļi visi bērni, tā dzejniecei mīļas visas grāmatas.

Pasākuma noslēgumā dzejnieci sveica skolas direktore Dzidra Dukšta. Savukārt, dzejniece uzdāvināja skolas bibliotēkai 5 savas dzejoļu grāmatas. Dzejniece nofotografējās kopā ar svētku dalībniekiem.

Marija Bogomola, sākumskolas skolotāja

 

Dzejas dienas septembrī

02.10.2015.
“Tāpēc mums vajag dzeju, kas mums nav pašiem iekšā. Pašprieka sajūtas, pašatklāsmes… Cilvēks meklē cita atklāsmes, viņam vajag piestartēt vismaz pie kāda dzejoļu krājuma.“

/I.Ziedonis/

DZ d mazsAtzīmējot 50. Dzejas dienu tradīciju, no 21. septembra līdz 28. septembrim mūsu skolā notika ikgadējās Dzejas dienu stundas.

Dzejas dienu pasākumi notika visu nedēļu.

5.a un 5.b klases skolēni lasīja un deklamēja dzeju veco ļaužu dienas atzīmēšanā pansionātā Garbaros.

Dzejas dienu laikā 7.b un 7.c klases skolēni veidoja viena latviešu dzejnieka krājuma mīļāko dzejoļu izlasīti, sniedzot komentārus par šo dzejoļu noskaņu, tēlainību un sajūtu gleznām. Labāko darbu autori 7.c klasē: Agnese Mašņikova, Agnese Greitāne, Ivo Legkojs, Paula Baranova. 7.b klasē: Ivars Kudrjavcevs, Ulrika Dudkeviča, Sabīne Birule, Jana Iļjina.

6.b, 7.a, 8.c., 9.a, 9.b un 12.b klases audzēkņi, iedvesmojoties no Raiņa personības un daiļrades, dzejniekam Rainim rakstīja apsveikumus jubilejā. Radošāko apsveikumu autori - Raivo Losevičs, Egīls Greivulis, Atis Austris Kalvītis, Sintija Bokiša un Evija Lisovska - ar saviem darbiņiem piedalīsies jaunrades konkursā.

Savukārt 10.a klases skolēni vajadzību “piestartēt” izjuta Dzejas dienu kontekstā, meklējot atklāsmes jauno autoru dzejā, kas apkopota krājumā “Tālumam tici”.

Dzejas dienu aktivitāšu gala rezultāts ir skatāms galerijā.

Paldies skolotājiem un skolēniem!

Līga Arcihoviča, Latviešu valodas un literatūras skolotāju MK vadītāja

 

Veselības nedēļa 2015 Ludzas pilsētas ģimnāzijā

Ves ned 201530.09.2015.

Ludzas pilsētas ģimnāzijā notika veselības nedēļa, kur skolēni varēja pārbaudīt savas fiziskās īpašības. Pasākumā piedalījās 4.-12. klašu skolēni, kā arī trīs audzēkņi no Ludzas novada vakara vidusskolas.

21.09.2015. Spēka diena. Zēni pievilkās pie stieņa, bet meitenes izpildīja roku saliekšanu iztaisnošanu 1 minūtes laikā. Dienas rekords zēniem Vitālijs Aņisimovs 10.a klase (21 reize). meitenēm Alise Viļumovska 10.a klase

22.09.2015. Izturības diena. Dalībnieki veica skrējienu stadionā. Zēni skrēja 15 minūtes, meitenes – 10 minūtes. Lielākā daļa dalībnieku to paveica ar dažādiem rezultātiem (apļu daudzumiem).

23.09.2015. Ātruma diena. Dalībnieki pārbaudīja savu ātrumu, veicot 60 metru skrējienu ar laika kontroli. Dienas rekords zēniem Ritvars Germovs 12.b klase (7.5 sekundes), meitenēm Iveta Bierestovska 7.a klase (8.2 sekundes).

24.09. 2015. Veiklības diena. Dalībnieki veica lēcienus ar lecamauklu 30 sekunžu laikā. Dienas rekords Daiga Sarkane 10.b klase (96 reizes).

Klases, kuras ieguva lielāku punktu skaitu,ieguva Veselības nedēļas sertifikātu.

Solvita Narnicka, sporta skolotāja

 

Moto-ekspedīcijas dalībnieki skolā

Motocikli28.09.2015.

Otrdien, 22.septembrī, Ludzas pilsētas ģimnāziju apciemoja divi moto-ekspedīcijas dalībnieki, latvieši – Mārtiņš Sils un Andžs Ūbelis. Mūsu skolā motobraucēji bija ieradušies sakarā ar 2015.gada februārī Eiropas gada attīstības ietvaros biedrības „Moto piedzīvojumu klubs „ApPasaule” un Ārlietu ministrijas rīkoto konkursu „Atklāj man Āfriku”. Konkursa uzdevums bija uzdot ekspedīcijai noderīgus un interesantus jautājumus par Āfrikas valstīm, piemēram, apmeklēt īpašu vietu, veikt konkrētu uzdevumu, redzēt kādu notikumu vai vietējo tradīciju. Šīs tikšanās laikā skolēniem bija iespēja uzzināt atbildes uz uzdotajiem jautājumiem, kā arī dzirdēt par ekspedīcijā redzēto, piedzīvoto. Tika runāts par stereotipiem Āfrikas valstīs, no kuriem izrādās daļa ir aplama. Ceļotāji veica garo maršrutu no Keiptaunas DĀR) līdz pat Nordkapam (Norvēģija). Ceļojums noslēdzās tikai jūlija mēnesī. Kopā ekspedīcijas laikā tika mēroti aptuveni 23 000 kilometri. Pa Āfrikas kontinentu motobraucēji nobrauca 13 500 kilometru un šķērsoja 13 valstis. Skolēni aplūkoja fotoizstādi ar ceļojuma laikā uzņemtajām fotogrāfijām, uzdeva jautājumus par ceļojuma iespaidiem. Mārtiņa un Andža stāstījums bija ļoti interesants, skolēni uzmanīgi klausījās stāstīto. Pēc pasākuma bija iespēja nofotografēties ar motocikliem, ekipējumu, kā arī ar pašiem ekspedīcijas dalībniekiem. Mārtiņš un Andžs jau plāno nākamo ceļojumu - braucienu, uz Dienvidameriku, un ziņoja, ka šī gada oktobrī tiks izsludināts konkurss “Atklāj man Dienvidameriku”, kurā būs iespēja uzdod atbilstošus jautājumus un uzdevumus ceļotājiem. Sekot motobraucēju aktivitātēm ir iespēja Facebook lapā “2 Wheels Tutors”.

Agnese Kalvīte, 9.c

 

Pārgājienu diena 2015

11.septembris – skolā Pārgājienu diena. Kā skolēniem veicās, kādi ražošanas, lauksaimniecības, kultūras vai vēstures objekti pārgājiena laikā tika iepazīti, var skatīt pārgājiena aprakstos.

 

Pasaules lielākā mācību stunda

Pasaules lielākā mācību stunda ir starptautiska izglītības akcija, kas vienlaicīgi norisināsies gandrīz simts pasaules valstīs. Tās mērķis ir vienot bērnus un jauniešus visā pasaulē, lai, kopīgi izglītojoties un iepazīstot globālos izaicinājumus, sniegtu padomus un piedalītos ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanā, kurus ANO valstis apstiprinās 25.-27.septembrī.

Pasaules lielākā mācību stunda ir daļa no kampaņas «Projekts - Ikviens» (Project Everyone), ko atbalsta UNICEF, UNESCO u.c. ANO aģentūras.

Pasaules stundaLatvijā Pasaules lielāko mācību stundu koordinē Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrija un UNESCO Latvijas Nacionālā komisija.

Pasaules lielākā mācību stunda ir starptautiska izglītības akcija, kas vienlaicīgi norisināsies gandrīz simts pasaules valstīs. Tās mērķis ir vienot bērnus un jauniešus visā pasaulē, lai, kopīgi izglītojoties un iepazīstot globālos izaicinājumus, sniegtu padomus un piedalītos ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanā, kurus ANO valstis apstiprinās 25.-27.septembrī.

Pasaules lielākā mācību stunda Ludzas pilsētas ģimnāzijā

Klase Mācību priekšmets Tēma Pedagogs

2.a

2.b

4.a

Sociālās zinības, mūzika

„Še tev, bērneņ, zalta kūkle, še tev, dzīsmu komuleits” folkloras kā tautas mantojuma saglabāšana.

UNESCO: Latvijas dārgumi. Mūsu nacionālais dārgums un lepnums – Dziesmu svētki.

Ideja: mūsu pirmie Skolēnu Dziesmu svētki. Atmiņas, koncertuzstāšanās, foto, video (mūs var redzēt...)

I.Taukača
3.a Klases stunda

Veselīgs dzīvesveids - Ēdu, kustos, smaidu!

Ideja - Domāju par to, ko ēdu, ko daru, kā dzīvoju uz Zemes, lai būtu vesels un možs gan fiziski, gan garīgi.

Saistība ar ilgtspējīgas attīstības mērķiem (mērķis Nr.3 - laba veselība).

I.Misāne
3.b Sociālās zinības “Veselība visdārgākā manta pasaulē” (Veselība un labklājība) I.Krūze
3.c Sociālās zinības Veselīgs dzīvesveids un kā to var ietekmēt nabadzība. R.Bogomola
4.b Sociālās zinības

“Mans lidojums veselības balonā”

Stundas mērķis - mācīties uztvert un uzskatīt veselību kā vērtību.

Stundas uzdevumi:

1) izprast, kas ir veselība;

2) noteikt sev veselības kritērijus;

3) prast veikt izvēli un pamatot to;

4) nostiprināt zināšanas par veselību un savu labklājību.

S.Pule
5.a Sociālās zinības Vides aizsardzība un globālā atbildība. Vide, kurā es dzīvoju. Videi draudzīga rīcība. Ž.Dukaļska
5.b Sociālās zinības Apkārtējā vide. L.Batņa

6.a

6.b

6.c

Mūzika

Nemateriālais kultūras mantojums – „Dziesmu un Deju svētku tradīcijas Latvijā”

Ideja: Parādīt pārmantoto tradicionālās kultūras vērtību dažādās tradīcijās. Saglabāt, popularizēt un nodot tālāk nākamajām paaudzēm dziesmu un deju svētku tradīciju. Nodrošināt nemateriālā kultūras mantojuma dzīvotspēju.

Saistīts ar kvalitatīvas izglītības mērķi (mērķis Nr.4)

K.Demko-Senkāne

7.a

7.b

7.c

Sociālās zinības Vides aizsardzība un globālā atbildība. Vide, kurā es dzīvoju. Videi draudzīga rīcība. Ž.Dukaļska

8.a

8.b

8.c

Sociālās zinības

Veselīgs un neveselīgs dzīvesveids (mērķis Nr.3 - laba veselība).

Ideja. Izglītojamie grupu darbā veido no žurnāliem kolāžu, raksturojot attiecīgo dzīvesveidu,  (uz A3 formāta lapām) un to prezentē. Stundas noslēgumā veido kopsavilkumu, salīdzinot to ar savu dzīvesveidu.

V.Kuprevičs

Lai lasītu vai lejuplādētu, spied uz bildes

pieejamiba 1

Kā mūs atrast

© 2021 Ludzas pilsētas ģimnāzija. Visas tiesības paturētas
Real time web analytics, Heat map tracking