Tavs palīgs karjeras jautājumos - NIID.LV (Nacionālā izglītības iespēju datubāze)

Šeit tu atradīsi informāciju par augstākās izglītības, profesionālās videjās izglītības, vispārējās izglītības un mūzikas un mākslas skolu programmām.

Meklē programmas ar brīvteksta meklēšanas vai digitālā asistenta palīdzību. Mājaslapa piedāvā arī aktuālās izglītības informācijas rakstus, infografikas, karjeras izvēles testus. Jautājumu gadījumā izmanto NIID.LV e-konsultācijas!

Klikšķini, uz sev interesējošas informācijas piedāvājumu, un tu atradīsi atbildi!

SOLI PA SOLIM PROFESIJAS IZPĒTĒ

(TEKSTI NO MĀJASLAPAS WWW.PROFESIJUPASAULE.LV)

Profesiju pasaules nolūks ir paplašināt skolēnu priekšstatus par profesiju / amatu daudzveidību un sniegt informāciju par darba saturu un prasībām pret šajās profesijās vai amatos strādājošajiem, kā arī radīt skolēnos interesi un vēlmi padziļināti pētīt darba pasauli un savas personīgās karjeras iespējas.

Profesiju pasauli uztur Valsts izglītības attīstības aģentūras Informācijas un karjeras atbalsta departaments, kura paspārnē darbojas arī Nacionālā izglītības iespēju datubāze NIID.LV. Mājaslapa www.profesijupasaule.lv darbojas arī mobilajās iekārtās.

IZPĒTI PROFESIJU PATS

Ne vienmēr Tev izdosies atrast profesionāli sagatavotu aprakstu par profesiju. Tādēļ aicinām Tevi pētīt profesijas patstāvīgi. Esam apkopojuši ieteikumus, kas Tev noteikti palīdzēs.

Sadaļā "Izpēti profesiju pats!" atradīsi sekojošu informāciju:

PROFESIJAS SATURA IZPĒTE

Lai iegūtu pietiekami dziļu priekšstatu par profesiju, nepieciešams ievākt daudzpusīgu informāciju. Nepaļaujies tikai uz presē vai televīzijā pieejamo informāciju. Bieži vien tā ir virspusēja un rada pārāk pozitīvu vai pat nereālu priekšstatu par profesiju. Meklē un pēti informāciju pats. Pat, ja Tev liekas, ka par profesiju viss jau ir zināms, pārbaudi, vai tā tiešām ir.

PROFESIJAS APRAKSTĀ jāietver sekojošas sadaļas:

• Darba saturs
  • Prasības pret strādājošo
  • Darba aprīkojums
  • Darba apstākļi
  • Iespējamās darbavietas

Šeit atradīsi lejuplādējamu PROFESIJAS APRAKSTA IZVEIDES ANKETU (Word formātā), kurā katrai no sadaļām doti jautājumi, kas palīdzēs izpētīt profesiju.

PROFESIONĀĻU INTERVĒŠANA

Ļoti efektīvs veids, kā uzzināt iespējami vairāk par attiecīgo profesiju, ir iztaujāt šīs profesijas pārstāvjus.

Sarunai ir jāgatavojas, iepriekš jāsastāda intervijas plāns, jāapzinās, ko vēlies noskaidrot, un jāizveido konkrētu jautājumu saraksts. Galvenais šādas sarunas mērķis ir ievākt pēc iespējas vairāk noderīgas informācijas par profesijas saturu.

Atcerieties, ka ir svarīgi nepaļauties tikai uz viena cilvēka viedokli, kas var būt subjektīvs, – atrodiet vismaz trīs cilvēkus, kurus iztaujāt.

Šeit atradīsi lejuplādējamu STRUKTURĒTU PROFESIONĀĻA INTERVIJU (Word formātā), kurā doti intervijas jautājumi un īsi to papildinājumi.

Savukārt šeit pieejama INFOGRAFIKA ar intervijas jautājumiem, kuru ērti izdrukāt un paņemt līdzi uz tikšanos ar profesionāli.